takmobile
21 آذر 1401 - 09:27

ایران؛ تهدید نخست داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی رژیم صهیونیستی

کارشناسان صهیونیستی و سایر کشورها در نشست مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با عنوان «ایران، اسرائیل و محور شیعی،: ۲۰۲۳-سال تقابل» به بررسی آخرین تحولات در پرونده تقابل جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی پرداختند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در ماه‌های اخیر سایه هراس از تشدید خطر مواجهه رژیم صهیونیستی با ایران و نیروهای متحدش نگرانی‌های شدیدی را در میان کارشناسان و صاحب‌نظران رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است. ناآرامی‌ها در داخل سرزمین‌های اشغالی به ویژه تحولات کرانه باختری و عملیات اخیر ضدصهیونیستی در شهر قدس، قدرت‌نمایی حزب‌الله در جریان توافق ترسیم مرزهای ساحلی رژیم صهیونیستی با لبنان و تقویت همکاری‌های ایران و روسیه و چین سبب شده تا بار دیگر در رسانه‌های این رژیم از ایران به عنوان تهدید نخست داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی اسرائیل یاد کنند.

در همین راستا مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی هفته گذشته اقدام به برگزاری کنفرانسی با عنوان «ایران، اسرائیل و محور شیعی،: 2023-سال تقابل» کرد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , محور مقاومت , فلسطین , تحریم هسته ای , مذاکرات وین , برجام ,

در این نشست که تحت عنوان «برنامه ایران» مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی برگزار شد جمعی از مقامات و کارشناسان ارشد سیاسی، نظامی و امنیتی از فلسطین اشغالی، آمریکا، اتحادیه اروپا به بررسی آخرین تحولات در پرونده تقابل جمهوری اسلامی ایران و رژیم صهیونیستی پرداختند.

کارشناسان و صاحب نظران حاضر در این کنفرانس که با همکاری بنیاد «کونراد آدنائور» برگزار شد موضوعاتی همچون توافق هسته‌ای، چالش‌های امنیتی پیش روی تل‌آویو در مواجهه با جمهوری اسلامی در موضوعات موشکی، پهپادی، هوافضا و سایبری، همکاری‌های محور ایران-چین- روسیه، گسترش قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران، اغتشاشات هفته‌های اخیر ایران و در نهایت پیامدها و توصیه‌ها برای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی را به بحث و تبادل‌نظر با یکدیگر گذاشتند.

نشست اول: توافق هسته‌ای ایران و منازعه بر سر نظم نوین جهانی

در نشست نخست این کنفرانس که با عنوان «توافق هسته‌ای ایران و منازعه بر سر نظم نوین جهانی» و با حضور چهره‌هایی چون «اریک دانون»، سفیر فرانسه در سرزمین‌های اشغالی، «دان شاپیرو»، سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی، «بهنام بن‌طالب‌لو» پژوهشگر انستیتو ضد ایرانی FDD، «الداد شاویت» پژوهشگر ارشد مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی برگزار شد سخنرانان به بررسی پیامدهای این توافق بر رقابت‌های قدرت‌های بین المللی به ویژه در سایه تشدید تنش‌ها میان چین و روسیه پرداختند.

«دان شاپیرو» سفیر سابق آمریکا در فلسطین اشغالی در این نشست با اشاره به اغتشاشات هفته‌های اخیر در ایران در توصیه‌ای به کابینه بایدن از وی خواست تا ضمن عدم ادامه مسیر مذاکرات با ایران حمایت خود را به صورت علنی‌تری از اغتشاشگران ادامه دهد.

«اریک دانون» سفیر فرانسه در سرزمین‌های اشغالی نیز با اشاره به نقش روسیه در روند مذاکرات احیای برجام از تداوم همکاری‌های تهران و مسکو در موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز نگرانی کرد.

«بهنام بن‌طالب‌لو» دیگر سخنران این نشست با اشاره به افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نظامی ایران در حوزه موشکی و پهپادی مدعی شد که روند رو به گسترش توانمندی‌های نظامی ایران در دهه‌های اخیر ممکن است در آینده به تهدیدی علیه امنیت ملی اروپا مبدل شود.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , محور مقاومت , فلسطین , تحریم هسته ای , مذاکرات وین , برجام ,

«الداد شاویت» پژوهشگر بر ضرورت استمرار روند همکاری‌های تل‌آویو و واشنگتن به منظور مقابله با قدرت روزافزون منطقه‌ای ایران در غرب آسیا و تهدید ایران برای رژیم صهیونیستی سخن گفت.

نشست دوم: منازعه در ابعاد نوین: موشکی، پهپادی، هوافضا و سایبری

در نشست دوم این کنفرانس ابعاد نوین تقابل ایران و رژیم صهیونیستی در قالب توانمندی‌های موشکی، پهپادی، هوافضا و سایبری توسط چهره‌های مهم امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل مورد بررسی قرار گرفت.

«اوزی ربی» کارشناس مسائل دفاعی و موشکی مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی بر قدرت بالای زیرساخت‌های نظامی و امنیتی در کنار بهره‌مندی از فناوری‌های روزآمد به منظور توسعه و گسترش توانمندی‌های موشکی و پهپادی ایران اشاره کرد. وی همچنین افزود ایران علاوه بر زیرساخت نظامی از سرمایه انسانی بسیار قوی و مستقل برای توسعه ظرفیت‌های اتمی خود برخوردار است.

«تال اینبار» پژوهشگر ارشد در حوزه دفاع موشکی نیز با واکاوی دقیق آخرین روند توسعه و پیشرفت‌ها درحوزه فناوری‌های موشکی ایران به ویژه افزایش چشمگیر برد موشک‌های ایرانی، از خطر احتمال افزایش همکاری‌های ایران، روسیه و چین در حوزه هوافضا ابراز نگرانی کرد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , محور مقاومت , فلسطین , تحریم هسته ای , مذاکرات وین , برجام ,

«بوعز دولو» کارشناس حوزه امنیت سایبری رژیم صهیونیستی نیز ضمن بررسی زیرساخت‌های ارتش سایبری ایران و اهداف احتمالی گروه‌های سایبری همسو با تهران به منظور هدف قراردادن زیرساخت‌های سایبری رژیم صهیونیستی و الگوهای به کاررفته در این حملات پرداخت. این کارشناس حوزه امنیت سایبری در بخش پایانی صحبت‌های خود به مرور آخرین نمونه‌ها از حملات سایبری علیه زیرساخت‌های سایبری رژیم صهیونیستی پرداخت که مدعی بود توسط ایران سازماندهی شده است.

نشست سوم: ایران-چین-روسیه؛ محور نوین اثربخش

در نشست سوم این کنفرانس بین‌المللی، همکاری‌های سه کشور ایران، روسیه و چین توسط کارشناسان امر مورد بررسی قرار گرفت.

در بخش اول این نشست «عساف اوریون» پژوهشگر ارشد و مدیر مرکز سیاستگذاری چین-رژیم صهیونیستی در مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی از اشتیاق فراوان تهران، مسکو و پکن به منظور پایان‌دادن به هیمنه طولانی مدت آمریکا بر جهان سخن راند و از بهره‌مندی ایران از منابع غنی انرژی، همکاری 3 کشور در قالب سازمان همکاری شانگهای، توافق 25 ساله ایران و چین به ویژه با محوریت توسعه زیرساخت‌های انرژی ایران و درنهایت همکاری‌های 3کشور در زمینه نظامی همچون برگزاری مانورهای مشترک دریایی را نشانه‌ای از تلاش‌های مشترک به منظور تقویت همکاری‌های سه‌جانبه با هدف تضعیف سیاست‌های مداخله‌گرانه آمریکا در منطقه غرب آسیا، آسیاپاسفیک و اوراسیا دانست.

«دانیل راکوو» کارشناس مسائل روسیه در انستیتو راهبرد و امنیت قدس نیز در تشریح دلایل تحکیم همکاری‌های تهران و مسکو، توانمندی ایران در دور زدن تحریم‌ها و ظرفیت‌های پهپادی تهران که در جنگ اخیر روسیه با اوکراین نمایان شده است را نشانه‌ای از حرکت مناسبات تهران و مسکو به سوی موازنه در تعامل و همکاری قلمداد کرد که اکنون حتی نشانگر احساس نیاز روسیه به همکاری با ایران است.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , محور مقاومت , فلسطین , تحریم هسته ای , مذاکرات وین , برجام ,

«جاناتان پاریس» مشاور ارشد گروه چرتوف به عنوان آخرین سخنران این بخش با اشاره به مشی تاریخی استقلال‌طلبانه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و عدم وادادگی در برابر قدرت‌های بزرگ از همکاری‌های گسترده اقتصادی و نظامی-امنیتی ایران و روسیه به عنوان ابعاد جدید تقویت و توسعه روابط میان تهران و مسکو یاد کرد.

نشست چهارم: اغتشاشات در ایران

در نشست چهارم این کنفرانس به بررسی آخرین تحولات داخلی ایران در سایه اغتشاشات هفته‌های اخیر کشورمان پرداخته شد.

در همین راستا «هولی درگس» پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک با واکاوی ریشه‌های اغتشاشات اخیر و مقایسه آن با آشوب‌های تیرماه 1378 در ایران، از زنان و نسل جوان ایرانی به عنوان 2 موتور جریان‌ساز در آینده آشوب‌ها با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران سخن گفت. درگس همچنین بر ضرورت سرمایه‌گذاری‌های مشترک اسرائیل، آمریکا و کشورهای غربی بر روی نسل جوان ایرانی به عنوان شرط اجتناب‌ناپذیر گذار از جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

«صنم وکیل» پژوهشگر ارشد مرکز «چت‌هاوم هاوس انگلیس نیز ضمن اعتراف به ماهیت ساختارشکنانه و تابوشکنی موج اخیر اغتشاشات خیابانی در ایران با اشاره به برخی آشوب‌ها در استان‌های مرزی همچون سیستان و بلوچستان از راهکار حمایت از گروه‌های تجزیه طلب به عنوان ابرازی برای تضعیف جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد.

نشست نهایی: راهکارها و توصیه ها برای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی

نشست پایانی کنفرانس مرکز پژوهش‌های امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به بررسی راهکارها و سیاست‌های پیشنهادی با هدف تامین منافع رژیم صهیونیستی در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت.

در این نشست «تامیر هایمن» رئیس اسبق واحد اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی بر ضرورت تداوم روند تحریم‌ها و حمایت از اغتشاشگران در ایران به عنوان سیاست مطلوب نظر اسرائیل در مواجهه با ایران دفاع کرد. هایمن همچنین فقدان رهبری در میان آشوبگران را نقطه ضعف بزرگ در مسیر گذار از نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و خواستار سازماندهی و طراحی یک رهبر برای آشوب‌ها در ایران شد.

«موشه یعلون» وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی نیز با اعلان عدم رضایت از سطح اعمال فشارهای بین‌المللی علیه ایران خواهان تعیین یک ضرب الاجل معین به منظور متوقف‌ساختن روند توسعه برنامه هسته‌ای ایران شد و در ادامه از ضرورت اتکا به گزینه نظامی به منظور خاتمه‌بخشی به روند توسعه و پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران دفاع کرد.

رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , محور مقاومت , فلسطین , تحریم هسته ای , مذاکرات وین , برجام ,

«مائیر بن‌شبات» رئیس اسبق شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با اشاره به توقف در روند مذاکرات احیای برجام وضعیت کنونی را شرایط مطلوب و موردنظر جمهوری اسلامی به منظور پیشبرد و توسعه برنامه هسته‌ای ایران دانست. بن‌شبات در ادامه خواهان همکاری هرچه بیشتر میان کابینه جدید رژیم صهیونیستی با دولت بایدن به منظور اعمال فشارهای حداکثری علیه ایران شد.

«آموس یادلین» رئیس اسبق بخش اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی نیز به عنوان سخنران پایانی این کنفرانس با اعتراف به عدم وجود نشانه‌ای مبنی بر حرکت ایران به سمت برنامه هسته‌ای با کاربرد نظامی از احیای توافق هسته‌ای به عنوان ابزاری موثر برای نظارت دقیق‌تر بر برنامه هسته‌ای ایران حمایت کرد و ابراز امیدواری کرد که احیای برجام بتواند دسترسی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل به جزئیات برنامه هسته‌ای ایران را دیگر بار احیا کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 905552