takmobile
18 شهریور 1401 - 12:43

اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت آمریکا

تهران - ایرنا - موریل بوزر شهردار دمکرات واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا در پی ورود صدها اتوبوس حامل مهاجران از ایالت های هم مرز با مکزیک، وضع اضطراری در این شهر اعلام کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از خبرگزاری رویترز، شهردار واشنگتن دستور تاسیس دفتر خدمات مهاجران را با بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای کمک و حمایت از پناهجویان صادر کرده و از دولت فدرال ایالات متحده درخواست تامین هزینه های این افراد را کرده است.

گرت ابوت فرماندار جمهوری خواه تگزاس، از اوریل به منظور انتقال فشار بر گذرگاه های مرزی به دمکرات ها شامل جو بایدن رئیس جمهوری، نزدیک به هشت هزار مهاجر به واشنگتن دی سی و همچنین بیش از ۲۲۰۰ مهاجر به نیویورک و ۳۰۰ تن را به شیکاگو  فرستاده است.

ایالت آریزونا نیز نزدیک به ۱۷۰۰ مهاجر به واشینگتن دی سی فرستاده، هر چند برخی از آنان پیش از رسیدن به مقصد، در دیگر ایالت ها از اتوبوس پیاده شده اند.

دفتر بوزر و همچنین شهرداران دمکرات نیویورک و شیکاگو، این اقدام را ایجاد مانع سیاسی برای دولت خوانده اند.

به گفته داوطلبان امدادگر به مهاجران، نزدیک به ۸۵ تا ۹۰ درصد مهاجران ورودی به واشنگتن با اتوبوس، در چند ساعت یا روز به مقاصددیگری در آمریکا می روند.

بوزر گفته که شهرش آماده افزایش شمار مهاجران گذرکرده از مرز در پائیز و اعزام صدها اتوبوس دیگر حامل پناهجویان از تگزاس و آریزونا به نیویورک است.

به گزارش ایرنا، با گذشت بیش از یک سال از روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، واقعیتی که شاهد آن هستیم، تداوم تهاجمی‌ترین طرح‌های مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در قبال مهاجران و «خیانت به وعده‌های ساکن اتاق بیضی» در کاخ سفید است.

«جو بایدن»  رئیس‌جمهوری آمریکا، دوم فوریه ۲۰۲۱میلادی(۱۳ بهمن ۱۳۹۸)، هدف خود در قبال بحران مهاجرت به این کشور را «رفع شرم اخلاقی و ملی دولت قبل» اعلام کرد. این چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا در طول مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۹ وعده داد که برای تغییر قوانین مهاجرت مبارزه خواهد کرد و مسیر دریافت شهروندی ایالات متحده برای میلیون‌ها مهاجری که به طور غیر قانونی در ایالات متحده زندگی می‌کنند را فراهم خواهد کرد.

خبرگزاری پرنسا لاتینا نوشت: دولت آمریکا نه تنها قادر به تحقق بخشیدن به وعده‌های خود نیست بلکه بر دیدگاه‌ نژادپرستانه، بیگانه‌هراسی و سرکوبگرانه مهاجرت پافشاری می‌کند و در حالی که شمار مهاجران ورودی به مرزهای جنوبی به رقم‌های رکورد می‌رسند، رفتار با مهاجران غیر قانونی در بسیاری از موارد حقوق بشر را نقض می‌کند؛ کم نیست شمار کسانی که از طریق مرز مکزیک وارد خاک ایالات متحده شده و قربانی آزار جسمی و روحی می‌شوند.

تارنمای اینترسپت بر اساس گزارش ۶۶ صفحه‌ای «سازمان حقوق بشر اول» (Human Rights First) از شرایط غیر انسانی بازداشتگاه‌ها در مرزهای جنوبی آمریکا خبر داد.

بر اساس این مطالعه مستند، سیاست مهاجرتی دولت فعلی منجر به بازداشت طولانی‌مدت ده‌ها هزار پناهجو در سال گذشته، نگهداری کودکان در مراکز بزرگسالان و همچنین رفتار نژادپرستانه و توهین‌آمیز با سیاه‌پوستان شده است.

نهاد غیرانتفاعی «مرکز حقوقی فقر جنوبی» (Southern Poverty Law Center) متخصص در حقوق مدنی و دعاوی حقوقی منافع عمومی تایید می‌کند که چنین اقداماتی نشان‌دهنده «خیانت به وعده‌های ساکن اتاق بیضی» است که از رفتار انسانی‌تر با مهاجران حمایت می‌کند.

نیویورک تایمز روز شنبه گزارش داد «گرگ آبات» فرماندار تگزاس در حال بررسی امکان استفاده از توان جنگی واقعی برای سرکوب ورود فزاینده مهاجران از طریق مرز جنوبی آمریکا است که به گفته جمهوری‌خواهان یک «تهاجم» خواهد بود. به نوشته این نشریه آمریکایی، آبات در تلاش است تا با به دست آوردن اختیارات ایالتی گسترده‌تر، کنترل خط مرزی یکهزار و ۲۵۴ کیلومتری ایالت خود را به دست آورد.

در طول یک سال گذشته، ابوت جریان بی امان مهاجران در سراسر مرز مکزیک را به یک پیام سیاسی قدرتمند تبدیل کرده و نقش مدافع این کشور در برابر مهاجرت غیر قانونی را ایفا کرده است.

انتشار فیلم‌ها و عکس‌های سپتامبر گذشته (شهریور ماه) از مرزبانان سوار بر اسب آمریکایی در حال تعقیب و آزار و اذیت مهاجران هائیتی که به نوشته روزنامه ال پائیس اسپانیا «به رسوایی بزرگ اجتماعی و سیاسی در واشنگتن تبدیل شد»، سابقه سیاهی در حافظه جهان ایجاد کرده تا انتشار این خبر از سرکوب شدید مهاجران را به احتمال رسوایی اخلاقی جدیدی نسبت دهد.

سازمان ملل متحد در آن زمان تاکید کرد اقدام آمریکا در اخراج گسترده پناهجویان هائیتی که با عبور از مرز مکزیک به تگزاس وارد شده و در زیر پلی در منطقه «دل ریو» اردو زده‌اند، هنجارهای بین‌المللی را نقض می‌کند.

«کامالا هریس» معاون ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به این خبر، صحنه‌های تعقیب و گریز مرزبانان و مهاجران را «وحشتناک» خواند و گفت: با هیچ انسانی نباید اینطور رفتار شود. «چاک شومر» از دیگر مقام های ارشد دموکرات در سنا نیز گفت: این تصاویر تهوع‌آور است. این نوع خشونت باید متوقف شود.

فرماندار تگزاس در حال حاضر هزاران سرباز گارد ملی را بسیج کرده است تا در پست های مرزی بایستند. وی همچنین دستور بازرسی امنیتی کامیون‌هایی که از مکزیک می‌آیند را صادر کرده است. ساخت حدود ۲۰ مایل حصار مرزی جدید و اختصاص برخی از زندان‌های دولتی برای نگهداری مهاجران از دیگر اقدامات گرگ آبوت است.

اقداماتی که با بازداشت و اخراج گسترده مهاجران نه تنها از درگیری میان تگزاس و کاخ سفید خبر می‌دهد بلکه به اعتراف آبوت، پیامدهای ناخواسته‌ از جمله پیگرد قانونی نهادهای مجری قانون ایالت تگزاس را به دنبال خواهد داشت.

تحلیلگران آمریکایی تاکید کرده‌اند که سیاست‌های جو بایدن در قبال مسئله مهاجرت به اقدامات نامطلوب دوران دونالد ترامپ همتای سلف بایدن محدود می‌شود، اما اقدام دولت در پایان دادن به سیاست کنترل مرزی «عنوان ۴۲» که اتفاقا توسط ترامپ اعمال شده بود و حق پناهندگی مهاجران را از آن‌ها سلب می‌کرد، با اعتراض بسیاری از دموکرات‌ها مواجه شده است. ‌

عنوان ۴۲ یک قانون بهداشت عمومی و رفاه است که در سال ۱۹۴۴ تصویب شد و به آمریکا این اختیار را می‌دهد تعیین کند که آیا یک بیماری مسری در یک کشور خارجی خطر جدی شیوع در یک کشور خارجی را به همراه دارد یا خیر. این دقیقاً همان کاری است که ترامپ در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ انجام داد. در مارس ۲۰۲۰، در بحبوحه افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، دولت ترامپ تفسیر جدیدی از عنوان ۴۲ ارائه کرد: ماموران گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده می‌توانند فوراً هر کسی را که بدون مجوز وارد کشور می‌شود برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اخراج کنند.

اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا در دو سال گذشته بسیاری از مهاجران غیرقانونی را به بهانه عنوان ۴۲ بلافاصله بعد از مواجهه اخراج کرده است. با لغو این عنوان بسیاری از این مهاجران اجازه خواهند داشت در مرزها باقی بمانند و تقاضای رسیدگی به پناهندگی خود را داشته باشند که به گفته تحلیلگران اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد و افراد بیشتری مبادرت به مهاجرت خواهند کرد.

این سیاست قرار است در ۲۳ ماه مه (دوم خرداد) پایان یابد و در حالی که دولت بایدن می‌گوید از نظر لجستیکی برای افزایش مهاجرت و پذیرش پناهجویان آماده است، این مسئله به چالشی بحث‌برانگیز در میان دموکرات‌ها در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای تبدیل شده است.

بر اساس تازه ترین آمارها، مقام‌های اداره مهاجرت مکزیک، از اول ژانویه سال میلادی جاری (۲۰۲۲) تا ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین ماه)، ۱۱۵ هزار و ۳۷۹ مهاجر غیرقانونی را دستگیر کرده‌اند.

اداره گمرگ و محافظت مرزی آمریکا نیز گزارش داد که ۲۲۱ هزار و ۳۰۳ مهاجر غیرقانونی را در ماه مارس (اسفند- فرردین) در مرز آمریکا و مکزیک بازداشت کرده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 725255